Ortodoncja

UDOSTĘPNIJ:

Ortodoncja jest szeroką dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo – twarzowych oraz korygowaniem  nieprawidłowości zębowych. Obejmuje dbałość o uśmiech i funkcjonalność od pierwszych chwil życia, gdyż to funkcja –  czynność wpływa na zgryz, wygląd twarzy i uśmiechu.

Zajmujemy się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych.

Leczeniem ortodontycznym w naszym gabinecie zajmuja się następujący lekarze:
– lek. dent. Agnieszka Skrok – Wolska
– lek. dent. Aleksandra Obara
– lek. dent. Katarzyna Faruga

Holistyczne podejście do ortodoncji i dobrostanu w obrębie jamy ustnej zapewnia bardzo dużą skuteczność.

Niezbędne do naszej pracy są narzędzia takie jak aparaty ortodontyczne stałe, aparaty ortodontyczne zdejmowane/ ruchome, elementy leczenia ortodontyczno – ortopedycznego, oraz czynności profilaktyczne jak edukacja dotycząca rozwoju, higieny jamy ustnej od pierwszych dni życia, reedukacja m.in. połykania, mowy.

Protokuł postepowania ortodontycznego w naszym gabinecie:

  1. Konsultacja ortodontyczna – na podstawie badania ortodontycznego stawiamy wstępną diagnozę, kwalifikujemy do leczenie, kierujemy na niezbędne badania lub konsultacje. 
  2. Diagnostyka – wykonujemy zdjęcię pantomograficzne, cefalometryczne, cyfrowy wycisk jamy ustnej oraz fotografie wewnątrz i zewnątrzustne, TK. 
  3. Analiza badań i wyznaczenie planów leczenie.
  4. Omówienie sposobów leczenia z pacjentów, wybór najlepszego dla danego pacjenta sposobu leczenia. Instruktaż higieny jamy ustnej z uwzględnieniem aparatów.
  5. Leczenie ortodontyczne za pomocą stałych aparatów ortodontycznych trwa około 2-3 lata, wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni. Czas jest zależny od wady zgryzu, wieku pacjenta, podatności tkanek na ruch ortodontyczny, celu leczniczego i indywidualnych potrzeb pacjenta.                                           Leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatów ruchomych stosowane jest u pacjentów w wieku 6 – 12 lat. Okres trwania takiego leczenia jest bardzo różnorodny. Wizyty kontrolne odbywają się co 2 – 6 miesięcy.

 

Współpraca ze specjalistami z innych dziedzin jest niezbędna przy leczeniu ortodontycznym. Współpracujemy m.in. z logopedami, fizjoterapeutami, osteopatami, laryngologami, specjalistami leczenia bólu i zaburzeń stawów skroniowo – żuchwowych, chirurgami.

Jednak najważniejsza współpraca to współpraca lekarza i pacjenta lub zespołu pacjent-dziecko i rodzic. Bez tego nie da się odnieść sukcesu w leczeniu ortodontycznym. Na czym polega współpraca ze strony pacjenta? To przede wszystkim zaufanie, że lekarz chce dobrze dla pacjenta. Oczywiście niezbędne jest zgłoszenie się na regularne wizyty kontrolne, przestrzeganie zasad użytkowania aparatów ruchomych i stałych i najważniejsze – odpowiednia higiena jamy ustnej.

Kto nas zna, wie, że aspekt higieny jest analizowany  na każdej wizycie. Jest to podstawa zdrowia jamy ustnej i postępowanie zgodnie z zasadą “lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Dokładny instruktaż higieny ortodontycznej oraz pakiet startowy szczoteczek dostaje każdy pacjent rozpoczynający leczenie ortodontyczne w naszym gabinecie za pomocą stałych aparatów ortodontycznych.